--> Najważniejsze informacje dotyczące pomocy dla uchodźców
Urząd Gminy Nowe Ostrowy

Najważniejsze informacje dotyczące pomocy dla uchodźców:
1. Osoby przybywające z Ukrainy powinny zgłaszać się do punktów recepcyjnych znajdujących się na przejściach granicznych, chyba, że mają we własnym zakresie przygotowane miejsce zakwaterowania u znajomych/rodziny na terenie Polski.
2. Na terenie Łodzi na dworcach Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska zostały utworzone punkty, gdzie wolontariusze udzielają informacji na temat schronienia, wyżywienia, pomocy medycznej, jak i wsparcia w załatwianiu formalności.
W Łódzkim Domu Kultury w Łodzi (ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź) został utworzony wojewódzki punkt recepcyjny, gdzie znajdują się sanitariaty, można odpocząć, skorzystać z wyżywienia, pomocy medycznej, psychologicznej oraz doradczej.
3. Uruchomiona została specjalna infolinia dla obywateli z Ukrainy przebywających na terenie województwa łódzkiego, tel.: 42 -664-10-81
4. Powstała rządowa strona internetowa dot. pomagania Ukraińcom: www.pomagamukrainie.gov.pl.
Strona umożliwia zamieszczanie propozycji wszelakiej pomocy i danych kontaktowych, aby zainteresowani mogli z niej skorzystać. Umożliwi to koordynowanie udzielania pomocy.
Osoby indywidualne mogą logować się na stronie i podawać informacje o oferowanej pomocy.
5. Osoby chcące otrzymać ochronę międzynarodową powinny kontaktować się bezpośrednio z Placówką Straży Granicznej Łodzi (ul. Maczka 35, tel. 42 689-38-40).
6. Osoby chcące otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy lub stały powinny kontaktować się bezpośrednio z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŁUW w Łodzi (ul. Piotrkowska 103, tel. 42 664-17-97)
7. Można zgłaszać do WCZK potrzebę umieszczenia Ukraińców w wytypowanych na terenie województwa obiektach (tel. 42 664-14-10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
8. Pomoc medyczna dla uchodźców: podstawowa opieka zdrowotna oraz opieka szpitalna jest dla nich zagwarantowana. Finansowana będzie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pisma w tej sprawie zostały wysłane dla placówek medycznych w poszczególnych powiatach.
9. Województwo zaleca zbieranie danych na temat uchodźców, którzy pojawiają się na terenie miasta/gminy (imię i nazwisko, skąd przybyły, które przejście graniczne przekroczyły oraz gdzie aktualnie przebywają). Dane zgromadzone przez gminy należy na bieżąco przesyłać do PCZK na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
10. Województwo przygotuje procedury raportowania w zakresie przyjmowania uchodźców i ich zakwaterowania. Powiat będzie przygotowywał zbiorcze informacje i przekazywał do WCZK.
11. Przed umieszczeniem uchodźców w kwaterach prywatnych MOPS lub GOPS zobowiązany jest do sprawdzenia m. in. warunków lokalowych, czy też statusu rodziny (np. brak posiadania niebieskiej karty). Taki rodzaj pomocy społecznej musi być weryfikowany. Wpływa to na zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom.
12. Gminy powinny być w stałym kontakcie z osobami umieszczonymi w domach prywatnych. Muszą monitorować, czy potrzebują jakąkolwiek pomoc. Jeżeli dana rodzina nie jest w stanie w dalszym ciągu udzielać schronienia obywatelom Ukrainy to należy przekazać taką informację do PCZK. PCZK skontaktuje się z WCZK, którzy skoordynują odebranie osób od rodziny i umieszczenie ich w obiektach wytypowanych na terenie województwa.
13. Przy organizowaniu obiektów przeznaczonych dla uchodźców na terenie miasta/gmin, należy (informacje uzyskane od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie):

  • Tworzyć bazę danych osób tam przebywających,
  • Zapewnić bazę sanitarną,
  • Zapewnić wyżywienie (catering) oraz miejsce przygotowywania posiłków,
  • Stworzyć miejsce izolacji (osobne pomieszczenie), w przypadku zachorowania i konieczności odizolowania uchodźcy,
  • pewnić środki higieny osobistej, a także środki do dezynfekcji, maseczki, pościel, odzież, koce itp.. (można korzystać z rzeczy zgromadzonych w magazynie gminnym)
  • Zapewnić możliwość prania odzieży,
  • Przygotować najważniejsze informacje dla uchodźców np. dot. pomocy medycznej, prawnej,
  • Zapewnić dostęp do tłumaczy, opieki psychologicznej (w Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego tworzona jest baza danych tłumaczy i psychologów – wolontariuszy, którzy będą oferować swoją pomoc),

14. Komenda Powiatowa Policji w Kutnie zobowiązała się do:

  • Zabezpieczenia gminnych magazynów, w których będą gromadzone rzeczy przekazywane od mieszkańców (koordynator gminny musi skontaktować się z KPP w sprawie ustalenia szczegółów),
  • Wsparcia i pomocy w zakresie zabezpieczenia przemieszczania się dużej ilości osób,
  • Pomocy w przypadku stwarzania problemów przez uchodźców, także w przypadku braku chęci wylegitymowania się.

grafika-ukraina-polska